Oferta szkoły

Nasi uczniowie biorą co roku udział w wielu konkursach i zawodach sportowych osiągając sukcesy. Więcej o ofercie naszej szkoły niżej.

 

Przydatne linki

Logowanie do dziennika elektronicznego

Platforma e-learningowa szkoły

 

Dla uczniów i rodziców

Telefon wsparcia 511 652 812 poradnia pn. i wt. 18-20 

 

Patron szkoły - Wojciech Bartosz Głowacki Początek akcji sztandarowej
Wojciech Bartosz Głowacki-Bartos (ok.1758-1794), chłop spod Krakowa, bohater insurekcji kościuszkowskiej.
Za zuchwałość wobec administracji dworskiej rządca wraz z ekonomem wsi Rzędowice wyznaczyli go jako tzw. rekruta dymowego po ogłoszeniu powstania.
W bitwie pod Racławicami 4 kwietnia 1794 uczestniczył w dowodzonym przez Tadeusza Kościuszkę ataku kosynierów na trzydziałową baterię rosyjską. Za męstwo i odwagę okazaną w walce, jak również dla zachęcenia innych chłopów do udziału w powstaniu, mianowany przez Kościuszkę chorążym Grenadierów Krakowskich (w związku z nominacją zmienił nazwisko Bartos na panieńskie nazwisko matki - Głowacki), zwolniony został z poddaństwa i otrzymał w dziedziczne posiadanie zamieszkiwaną zagrodę.
Zmarł w Kielcach wskutek ran odniesionych 6 czerwca 1794 w bitwie pod Szczekocinami.
W ciągu XIX w., w związku z budzącym się ruchem ludowym, urósł do symbolu chłopa - bojownika o niepodległość Polski.

      Pomysł ufundowania naszej szkole sztandaru zrodził się podczas uroczystości przywrócenia szkole imienia Wojciecha Bartosza Głowackiego. Był to rok 1991. Inicjatorem akcji był wieloletni nauczyciel naszej szkoły i ówczesny prezes miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej Pan Kazimierz Cieślak. To właśnie Straż Pożarna była pierwszym sponsorem akcji.
Na kilka lat sprawa sztandaru przycichła. Aż do jesieni 2005r. Wtedy powstał Komitet Organizacyjny Ufundowania Szkole Sztandaru.
W wyniku wysiłku mieszkańców Brzózy i okolic, byłych uczniów szkoły, różnych instytucji z terenu gminy i powiatu możemy powiedzieć: MAMY SZTANDAR!
Wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania DZIĘKUJEMY!

Skład Komitetu Organizacyjnego Ufundowania Sztandaru
Dariusz Pronobis - przewodniczący
Tadeusz Cieślak - v-ce przewodniczący
Cezary Mąkosa
Marta Cieślak
Anna Prątnicka
Wojciech Rzeszotek
Marzena Wieczorek
Sponsorzy ufundowania naszej szkole sztandaru
Rada Rodziców 500zł

Nauczyciele 820zł

Ochotnicza Straż Pożarna w Brzózie 300zł

Samorząd Szkolny 64zł

Rada Sołecka Brzózy 500zł

Starostwo Kozienice 1000zł

Wójt Gminy Głowaczów 1350zł

Społeczna zbiórka pieniędzy 600zł

Cieślak Kazimierz 200zł

Chmielewski Stanisław 200zł

Cieślakowski Stanisław i Stanisława 50zł

Mańturzyk Teresa 20zł

Oferta szkoły

Nasza szkoła mieści się w budynku usytuowanym blisko zabytkowego parku. Jest placówką bezpieczną i przyjazną dzieciom. W szkole pracuje doświadczona kadra pedagogiczna.

Więcej

 

Z historii szkoły

Źródła historyczne mówią, że od dawnych czasów istniała w Brzózie szkoła parafialna. W 1595 roku posiadała dom z ogrodem. Rektora i kantora utrzymywał ówczesny pleban dając 4zł rocznie.

Więcej

 

Z dziejów Brzózy

Brzóza to duża wieś leżąca na skraju Puszczy Kozienickiej. Pierwsze wzmianki o Brzózie sięgają wieku XIV, w którym to czasie wieś była królewszczyzną.

Więcej

Biblioteka Publiczna aktywnie współpracuje z naszą szkołą. Prowadzone są lekcje biblioteczne, organizowane są spotkania z pisarzami. Zachęcamy do zapoznania się z działalnością biblioteki. 

Więcej...

Wielu nauczycieli przewinęło się przez naszą szkołę. Jedni na krótko, inni wieloletnią pracą zostawiając trwały ślad. Zachęcamy do zapoznania się z nazwiskami nauczycieli, którzy pracowali lub pracują w naszej szkole.

Więcej...

Każda miejscowość ma swoją historię i tradycje. Możemy pochwalić się piękną historią naszej Brzózy. W przewodniku przedstawiamy miejsca warte zobaczenia.

Więcej...

Go to top